Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Довічне грошове утримання судді гарантоване законом

11 липня 2025, 12:53

10 липня, по обіді, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев опублікував у своєму Telegram-каналі допис щодо довічного грошового утримання суддів (пенсій). У ньому він зазначив, що це є несправедливістю, адже судді забирають значну частину коштів Пенсійного фонду, тоді як "пенсії мають бути гідними для всіх українців, які все своє життя чесно працювали".

Справді, пенсії мають бути гідними для всіх громадян, які сумлінно працювали та сплачували податки. Але водночас варто запитати: а хіба судді працюють нечесно?

Рівно рік тому, 8 липня 2024 року, Рада суддів України вже відреагувала на подібну тезу, яку тоді озвучувало "Слідство.Інфо". З того часу цифри суттєво не змінилися, лише кількість суддів дещо зменшилася — вони йдуть у відставку або звільняються рішеннями Вищої ради правосуддя за вчинення дисциплінарних проступків, у таких випадках довічне грошове утримання не виплачується. Натомість судове навантаження зростає, кадровий дефіцит посилюється, а новопризначені судді, яких дуже небагато, стикаються з реаліями, що часто не відповідають їхнім очікуванням.

Довічне грошове утримання судді передбачене законом. Воно є тією гарантією, що має стимулювати суддів чесно та віддано служити народові України протягом своєї кар’єри.

Водночас з огляду на статус судової влади як незалежної та аполітичної, ми не можемо собі дозволити оцінювати діяльність народних депутатів на їхніх посадах, а також успішність проведених ними реформ чи процесів виведення бізнесу з тіні. Саме тому утримаємось від таких оцінок у цьому повідомленні.

Цифри у цьому контексті можна знайти у минулорічній публікації Ради суддів України. Варто також нагадати, що суди в умовах війни працюють із надмірним навантаженням, браком фінансування та дефіцитом кадрів. Зростання кількості суддів, які подають у відставку, значною мірою пов’язують з інформаційними кампаніями, що час від часу з’являються й у висловлюваннях посадовців високого рівня.